Ürün yetiştiriciliğine ilişkin bilgilere aşağıdaki seçeneklerden ulaşabilirsiniz


Tarımsal üretimle ilgili video içeriklerine ulaşmak için tıklayınız...

Tarım ürünleri ile ilgili detaylı bilgiler - ürün tanıtımları için kategori seçiniz:


Siz de yöresel veya bölgesel bir ürününüzün burada tanıtılmasını sağlayabilirsiniz. Tanıtılmasını istediğiniz ürünlerle ilgili bilgileri e-posta adresimiz aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Siz de bilgi göndererek bu sitenin içeriklerine katkıda bulunabilirsiniz. Bizimle her konuda iletişime geçmek için aşağıdaki e-posta adresini kullanabilirsiniz.


 

KATEGORİLER

Organik Tarım

Tarım Ürünleri

Seracılık

Çiçekçilik

Arıcılık

Üretici Köşesi

Ülkemizde Tarım

Faydalı Bilgiler

Haberler

Videolar

Foto Galeri

   

12.11.2017

Verimlilik için yeşil gübreleme

Tarımda veriminin arttırılması için alınacak önlemlerin başında toprakların korunması ve verimliliklerinin attırılması geliyor. Bitki besin maddelerince fakir, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri kötü bir topraktan diğer kültürel önlemler ne ölçüde alınırsa alınsın elverişsiz toprak özellikleri düzeltilmedikçe iyi, bol ve devamlı ürün almanın imkânı yoktur. Muğla’daki toprakların büyük kısmında PH değeri çok yüksek organik madde miktarı da düşük durumda. Bu sebeple kullanılan yoğun kimyasal gübreler yer altı ve yer üstü kaynaklarını kirletmekte ve canlı yaşamını olumsuz etkilemekte.

Bu olumsuzlukları gidermek amacıyla Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2011-2017 yılları arasında tüm ilçeleri de kapsayacak şekilde “Baklagil Yeşil Gübreleme“ çalışmaları başlatıldı. Üreticilere ücretsiz olarak İl Müdürlüğü bütçesinden dağıtımı yapılan fiğ ve bakla tohumlarının il genelinde ekimleri yaptırıldı. 2017 yılında hasat edilecek olan yaklaşık bin dekar 6 bin kg bakla ve 2 bin 200 dekar alana da 11 bin kg adi fiğ tohumu dağıtımı yapılmakta.

Bu kapsamda Milas İlçesi Şenköy Mahallesinde ÇATAK (Çevresel Amaçlı Tarımsal Alanların Korunması) projesi kapsamında yeşil gübreleme çalışmalarında kullanılmak üzere üreticilere adi fiğ ve bakla tohumu dağıtıldı. Dağıtım törenine Milas Kaymakamı Eren Arslan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve üreticiler katıldı.

İlçe Müdürü Eşref Arslan yaptığı konuşmada genç nüfusun tarımda çalışmak istemediğini ve kentlere göçtüğünü belirterek bu ve benzeri çalışmaların genç nüfusun kente göçünü azaltacağına inandığını söyledi.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ise Milas İlçesinin ve özellikle Şenköy Mahallesinin zeytinle geçindiğini, daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı için eğitim çalışmaları yaptıklarını belirterek, Şenköy üreticisinin de yavaş yavaş üretimde markalaşması gerektiğini vurguladı.

İl Müdürü Şakir Fırat Erkal ise yaptığı konuşmada, ülkemizde yıllardır toprağın ve çevrenin hor kullanıldığını, bu anlamda artık toprakların yorulduğunu belirterek Bakanlığın bu tarz etkinliklerle yenilikleri üreticilere anlattığını, daha fazla genç nüfusun tarımda istihdam edilebilmesi için destekler verdiğini söyledi. Erkal ayrıca yeşil gübreleme çalışmalarının da bu anlamda önem arz ettiğini, toprağın iyileştirilmesi için daha iyi ve kaliteli üretim açısından gerekli olduğunu söyledi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan da açıklamasında suyun ve üzerinde yaşadığımız toprağın korunması gerektiğini, bu varlıkların stratejik öneme sahip olduğunu, sürdürülebilir olması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışma ve desteklerini önemsediğini söyledi. İnsanların bu tarz çalışmaları kabullenebilmesi için gözüyle görüp faydasına inanması gerektiğini söyleyen Arslan, toprak meselesinin memleketin ve geleceğin meselesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Tören, üreticilere adi fiğ ve bakla tohumlarının dağıtılmasıyla son buldu.Bu haber  3560 defa okundu.

Geri Dön

 

Paylaş |

 

 
Son eklenen haberler »
 

Ruhsatlandırılmamış bitki koruma ürünlerine yasak! » 12.11.2017

Verimlilik için yeşil gübreleme » 12.11.2017

Yeni üzüm çeşitleri » 12.11.2017

"Arıcılıkta kurtuluş apiterapide" » 12.11.2017

Genç çiftçilere hibe desteği » 29.02.2016

Çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) başvuruda son gün » 29.02.2016

Ekmeğin nihai satış fiyatı 61 kuruş olmalı » 1.02.2016

Gübre üretimi ve satışına belge zorunluluğu » 1.02.2016

Kırmızı et ürünlerine ''sakatat'' katılamayacak » 1.02.2016

Fındık çiftçisi yeni yıldan umutlu » 30.12.2015


 

Tarım Ürünleri

Üretici Köşesi

Diğer Bilgiler

 

Tahıllar

Ürün Yetiştiriciliği

Türkiye'de Tarım

 

Baklagiller

Organik Tarım

Haberler

 

Endüstri Bitkileri

Arıcılık

Videolar

 

Sebzeler

Seracılık

Foto Galeri

 

Yağ Bitkileri

Çiçekçilik

İletişim

 

© 2012 TarimSitesi

Meyveler

Faydalı Bilgiler

 

 

Öğretmen

incir üreticileri birliği